/ در برنامه نویسی / توسط

آموزش برنامه نویسی جاوا – قسمت دوم

 چگونه JDK را نصب کنیم؟

در این جلسه از آموزش برنامه نویسی جاوا می‌خواهیم JDK (یا ماشین مجازی جاوا) را بر روی سیستم عامل ویندوز نصب کنیم. برای دانلود و نصب JDK باید به سایت اوراکل مراجعه کنیم. اما فعلا دسترسی به سایت اوراکل ممکن نیست. اما در ادامه‌ی آموزش گفته شده که چگونه وارد سایت اوراکل شویم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

اگر بخواهیم وارد سایت اوراکل شویم، باید از VPN استفاده کنیم. در ادامه نحوه دانلود JDK و نصب و معرفی آن به سیستم عامل ویندوز را توضیح می‌دهیم.

ابتدا در سیستم عامل ویندوز، دکمه‌های ترکیبی Windows + R را نگه دارید. در پنجره ظاهر شده عبارت CMD را تایپ کنید.

01cmd_ed455

 بعد از کلیک روی دکمه OK وارد پنجره Command Prompt می شوید. در این پنجره دستور زیر را تایپ کنید.

java -version

ابتدا کلمه java را نوشته و بعد یک فضای خالی (space) ایجاد کنید و بعد یک علامت (خط فاصله) و بعد از آن بدون وارد کردن space کلمه version را تایپ کنید و بعد دکمه ENTER را فشار دهید. توجه داشته باشید که عبارت version را با حروف کوچک تایپ کنید. (با تصویر زیر مواجه می‌شوید):

02cmdjavaversion_f6c59

این جمله به این معنی است که یا جاوا روی سیستم عامل نصب نیست، یا اگر نصب است به سیستم معرفی نشده است.

حالا می‌خواهیم JDK را از سایت اوراکل دانلود کنیم. به آدرس oracle.com می‌رویم. بعد از وارد شدن به سایت، با شکلی مشابه زیر مواجه می‌شویم:

03oraclecom_7f67e

در ادامه ماوس (موس) خود را روی دکمه دانلود نگه دارید(عکس شماره ۱) و بعد در پنجره باز شده، از قسمت چپ گزینه Java SE (عکس شماره ۲) را کلیک کنید.

04oraclecom1_0bb6d

بعد از کلیک کردن روی Java SE با صفحه زیر مواجه می شوید.

05oraclecom2_25603

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید، روی دکمه‌ی مشخص شده کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید:

06oraclecom3_7335e

ابتدا گزینه Accept License Agreement را انتخاب کنید و بعد از داخل کادر قرمز رنگ (در شکل بالا) JDK مورد نیاز با سیستم عامل خود را دانلودکنید.

بعد از دانلود JDK، روی فایل JDK راست کلیک کرده و بعد گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید تا مراحل نصب آغاز شود.

07installjdk_8e69c

نصب JDK بسیار راحت است و فقط کافی است چند بار روی دکمه Next کلیک کنید. پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان تنظیمات پیش فرض مراحل نصب را تغییر ندهید. همانطور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید روی دکمه Next کلیک کنید تا با عکس زیر مواجه شوید.

08installjdk1_c2021

در این پنجره می‌توانید مسیر نصب JDK را مشخص کنید.(لطفا تغییر ندهید تا با آموزش هماهنگ باشید). در این مرحله هم روی دکمه‌ی Next کلیک کنید

09installjdk2_e962f

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، منتظر بمانید تا مراحل نصب انجام شود. بعد از پایان این مرحله شما باید محل نصب JRE را انتخاب کنید که باز هم لطفا مانند قبل تغییری ایجاد نکنید و روی دکمه‌ی  Next کلیک کنید.

10installjdk3_8747f

دوباره منتظر بمانید تا عملیات نصب انجام شود.

11installjdk4_65204

بعد از پایان عملیات نصب با پنجره زیر مواجه می‌شوید. روی دکمه Close کلیک کنید.

12installjdk5_b0552

تا اینجای کار ما جاوا را نصب کرده‌ایم. حال باید جاوا را به سیستم معرفی کنیم. برای این کار، ابتدا وارد کنترل پنل شوید و بعد بر روی گزینه System کلیک کنید. (تصویر زیر، دایره قرمز رنگ).

13system_fe5c3

بعد از کلیک کردن بر روی System وارد پنجره زیر می‌شوید. و بعد روی گزینه Advanced system settings کلیک کنید. (عکس زیر، دایره قرمز رنگ).

14system1_03700

بعد از کلیک کردن روی گزینه Advanced system settings وارد پنجره زیر می‌شوید. که طبق عکس زیر روی گزینه مشخص شده کلیک کنید.

15system2_edbe0

بعد از کلیک کردن روی گزینه Environment Variables وارد پنجره جدیدی می‌شوید همانند عکس زیر. در قسمت system variables روی دکمه New کلیک کنید.

16system3_180f1

بعد از کلیک روی دکمه New پنجره‌ای باز می‌شود که ما می‌توانیم یک متغیر جدید بسازیم. برای نام متغیر، دقیقا جمله زیر را بنویسید(حساس به حروف بزرگ و کوچک):

JAVA_HOME

و برای مقداره متغیر (Variable value) مسیر نصب JDK را قرار دهید. (اگر تنظیمات پیش فرض نصب JDK را تغییر نداده باشید، JDK در مسیر: C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_60 نصب شده است. بنابراین برای مقدار value مسیر JDK را کپی کنید و در قسمت value پیست کنید و بعد  روی دکمه OK کلیک کنید (همانند تصویر زیر).

17system4_d6fea

بعد از این مرحله باید مسیر دایرکتوری bin را در متغیر سیستمی PATH قرار دهیم. برای این کار دوباره در قسمت system variables به دنبال متغیر path بگردید.( همانند تصویر زیر).

18system5_29dfe

بعد از انتخاب متغیر path (کلیک روی path)، روی دکمه Edit… کلیک کنید تا پنجره زیر ظاهر شود. در قسمت value به آخر خط رفته (می توان با فشار دادن دکمه End روی کیبورد به آخر خط رفته) و سپس یک سِمی کالِن قرار دهید.

نکته: “برای نوشتن سمی کالن، ابتدا زبان کیبورد سیستم را انگلیسی کرده و بعد دکمه دو نقطه را فشار دهید. “
(همانند تصویر زیر):
19system6_c3929

بعد از قرار دادن سمی کالن، نشانگر ماوس خود را بعد از سمی کالن قرار دهید و بعد مسیر دایرکتوری bin را در این قسمت paste کنید.

مسیر دایرکتوری: C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_60\bin. (همانند عکس زیر):

20system7_eff2e

بعد از این کار تمام پنجره‌های باز را OK کرده و ببندید. در آخر دوباره وارد پنجره Command Prompt شوید و دوباره دستور زیر را وارد کنید:

java -version

21system8_f5ea0

این پیغام نشان دهنده این است که جاوا بر روی سیستم نصب و معرفی شده است.

در جلسه آینده اولین برنامه جاوای خود را می‌نویسیم.

نوشته های مشابه

آموزش برنامه نویسی جاوا – قسمت اول

مقدمه ما در این دوره آموزشی، زبان برنامه نویسی جاوا را از ابتدا و از صفر آموزش می‌دهیم. یعنی این…

آموزش برنامه نویسی جاوا – قسمت سوم

نوشتن یک برنامه ی ساده با notepade در این جلسه از آموزش قصد داریم اولین برنامه‌ی جاوای خود را بنویسیم…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *